Anzer Balı Coğrafi işareti Tescili
anzer balı logo

S.S. ANZER BALLI KÖYÜ TARIMSAL
KALKINMA KOOPERATİFİ BAŞKANLIĞI

Anzer Balı Kooperatifi ; Anzer  Ballıköyü Arıcılarını desteklemek, Anzer habitatını ve Hakiki Anzer Balını korumak Tüketiciye gerçek Anzer balını ulaştırmak amacıyla Anzer Ballıköy sakinleri ve Anzerli Arıcılar tarafından Anzer Balı kooperatifi’miz 2015 Yılında Tarım Bakanlığına Bağlı S. S ANZER BALI ANZER BALLIKÖYÜ TARIMSAL KALKINMA KOOPERATİFİ olarak ANZER BALLIKÖY de Tarım bakanlığına Bağlı Resmi Kurumsal bir kuruluş olarak  kurulmuştur. Anzer Balı Kooperatifimiz Hacettepe Üniversitesi Biyoloji Bölüm Başkanlığı, Arı ve Arı Ürünleri Araştırma ve Uygulama Merkezi ile işbirliği içinde yayla florasının belirlenmesi, bal ürünlerinin %100 Anzer  yaylayasına  özgü olduğunun Coğrafi Tescilli Olarak Tescillenmesi ve Tüketicilere güvenli bir şekilde ulaştırmak için  Tarım Bakanlığı ile birlikte faaliyetlerini yürütmektedir.  Hakiki Gerçek Anzer Balının Kalitesinin Korunması ve Tüketicilere Gerçek Anzer Balı’nın ulaştırılması için özverili olarak çalışmalarına devam etmektedir.

Anzer Balı Kooperatifi - anzer yaylasi 1 1

ANZER YAYLASI NEREDEDİR ?

Anzer Yaylası (Lazca: Anzeri Gola), Rize’nin İkizdere ilçesinin 35 km güney batısında yer alır. Anzer Yaylası; Aşağı Anzer (Çiçekliköy) ve Yukarı Anzer (Ballıköy) olarak ikiye ayrılır. Rize il merkezine 54 km mesafede, 2105 m yüksekliktedir. Anzer bir taraftan Çoruh nehri ve Bayburt kentine diğer taraftan Trabzon Uzungöl Turizm Merkezi’ne bağlanır. Bir geçiş bölgesinde olmasının getirdiği kültürel etkilerin yanı sıra Meles, Petran, Kabahor, Garzavan yaylalarıyla çevrili konumuyla geleceğin önemli turizm merkezlerinden biri olma yolundadır. Kırklardağı eteklerinde yer alması bir yayla merkezi niteliğindedir. Yeme, içme ve konaklama imkanı bulunmaktadır. Dünyaca ünlü Anzer balı yaylalarının bin türlü çiçeğinden damıtılır. Yaz aylarında yeşilin farklı tonlarına ve kış aylarındaysa sarı ve kırmızı ağırlıklı renklere bürünerek yaprak döken ağaçlarıyla özellikle doğa yürüyüşü ve fotoğrafçılığı için de cezbedicidir.

Bir balın Anzer balı olabilmesi için;

  • 2000 mt. ve üst rakımlı Anzer Yaylası florasından anzere özel  endemik çiçeklerden üretilmesi gerekmektedir.
  • 2021 Yılında Anzer Balılan Coğrafi Tescil Alınmıştır, Satın Alınan Anzer balı gavanozlarında Coğrafi Logo, Seri No,Karekod, Parti No, ve  Anzer Balı ibaresi bulunması  zorunludur.
  • Anzer Balı ibarasi bulunan Ballar Hacettepe Universitesi Fen Fakültesi bölümünde Tahlilleri yapılmış, Rize Tarım il müdürlüğü denetiminde bal dolum tesisinde  dolumları  heyet huzurunda yapılmaktadır.
  • Anzer’de ağaç anlamında hiçbir bitki yoktur. Anzer’in alt rakımlı komşu köylerinde komar çiçeği (orman gülü, beyaz , mavi komar), böğürtlen, ağaç likapa (yaban mersini), erik, armut, elma, çifin, kuş burnu, çam, kestane, ıhlamur, karamış, akasya gibi ağaç çeşitliliği zengindir. Yaylamızı diğer yaylalardan ayıran en önemli özelliklerden bir tanesi de budur. Ağaç yapısındaki bitkilerin polenleri Anzer balı içerisinde bulunmaması gerekir. Balımızda bu gibi bitkilerden kesinlikle bulunmamaktadır. Anzer hariç diğer yaylaların hepsinde bu bitkiler mevcuttur.
  • Anzer’e has endemik çiçeklerin balın içerisinde bulunması gerekir. Anzer’e has endemik çiçekler de ancak tahlille laboratuvar ortamında belirlenmektedir.
  • Anzer Yaylasında  Anzerli Arıcıların Kovanları sadece yerli üreticilerimiz tarafından yaylaya yerleştirebilmekte, dışarıdan yabancı kovan yerleşimine izin verilmemektedir.
  • Ürüticilerimiz Ürettikleri Anzer Balı, Anzer Poleni, Anzer Arı sütü, Anzer Propolislerini  Anzer Balı Kooperatifi‘mize getirmektedirler.
Anzer Balı Kooperatifi, Anzer Ballıköyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanlığı

S.S. ANZER BALLI KÖYÜ TARIMSAL KALKINMA KOOPERATİFİ BAŞKANLIĞI

anzer bal kooperatifi
Anzer Bal kooperatifi

Anzer Bal Kooperatifi, Hacettepe Ünv. Arı ve Arı Ürünleri Araştırma ve Uygulama Merkezi ile devamlı işbirliğinde

Dünyaca meşhur Anzer balımız, Anzer Yaylasında yerli bal üreticilerimizce yapılmakta ve kooperatifimiz tarafından alınan numuneler Hacettepe Ünv. Lab. test edildikten sonra onaylanan ballar markamız altında şişelenerek müşterilerimize sunulmaktadır.  

Hacettepe Ünv. Biyoloji Bölümü, Arı ve Arı Ürünleri Araştırma ve Uygulama Merkez Müdürü Prof. Dr. Kadriye Sorkun Anzer balı kooperatifi

Anzer Ballıköyü Köy Konağında “Anzer Yayla Florasının Yeniden Incelemesi” Ile Ilgili Arıcılarımıza Buluşan Hacettepe Ünv. Biyoloji Bölümü, Arı Ve Arı Ürünleri Araştırma Ve Uygulama Merkez Müdürü Sayın Prof. Dr. Kadriye Sorkun Hanımefendi

 

Anzer Balı , Hacettepe Üniversitesi Biyoloji Bilim Dalı gözlemi altında

Anzer Yaylası’Na Gelerek Anzerli Kooperatifimiz Üyeleri Ve Arıcılarla Görüşen Hacettepe Ünv. Biyoloji Bölümü, Arı Ve Arı Ürünleri Araştırma Ve Uygulama Merkez Müdürü Prof. Dr. Kadriye Sorkun Hanımefendi Ve Ekibi

 

Anzer Bal Kooperatifi

Hacettepe Üniversitesinden Anzer Yaylası’Na Gelerek Anzerli Arıcılara Buluşan Öğretim Görevlisi Hocalarımız Ve Muhtarımız Remzi Güzel

 

Anzer Bali Kooperatifi

Prof. Dr. Kadriye Sorkun, Anzer Muhtarı Remzi Güzel Ve Anzer Balı Kooperatif Yönetiminden Muzaffer Deni̇z

 

SAHTE ANZER BALI HAKKINDA:

Anzer Yaylasına köy sakinlerimiz haricinde dışarıdan arı kovanı ticari olarak girmesi kesinlikle yasaktır. Anzer balı üretimi sadece ve sadece köy sakinleri tarafından yapılmaktadır.

Balımızın ANZER adını kullanarak köy ve  yaylalarının da  adlarını ekleyerek (Anzer…x, Anzer… Y) gibi. Sahte Anzer balı pazarlayanlara inanmamanızı, ve inanmanız durumunda kandırılmakta, aldatılmakta, olduğunuzu unutmayınız. Hakiki Anzer balı talebiniz durumunda  dikkat etmenizi önemle rica ederiz.

SAYGILARIMIZLA,

sahte anzer balı uyarısı
Halkımızı uyarıyoruz, aldanmasınlar!

Sahte Anzer balına 'dur' deyin!

Anzer balı alırken bazı kişilerin ticari maksatla Anzer balı adı altında Anzer balı ile ilgisi olmayan balları Anzer balı diye satmakta, Anzer poleniyle ilgisi olmayan polenleri ‘Anzer poleni’ diye satıp, haksız kazanç sağlamaktadır.

Anzer’li olmayıp, Anzer balının kendilerinden sorulduğunu iddia eden, sahte Anzer balı satıcılarından sakınmanızı rica ederiz.

Saygı değer halkımız hakiki doğal gerçek Anzer balı ve Anzer polenini, Hacettepe Ünv. Lab. tahlilli, marka tescilli, etiketli, mühürlü, garanti bantlı olarak Rize’deki satış yerimizden ve internet üzerinden sitemizden temin edebilirler.