Anzer Arı Ürünleri

Saf arı sütü

arı sütü

Arı Sütü Nedir?

Arı sütü, işçi bal arılarının ürettiği kremsi beyaz veya soluk sarımsı sütsü bir salgıdır. Tadı ekşidir ve keskin bir kokuya sahiptir. Arı sütü, kalsiyum, bakır, demir, fosfor, silikon, kükürt ve potasyum gibi minerallerin yanı sıra B-ailesi vitaminleri, biyotin, inositol, folat, nükleik asitler, gama globülin ve zenginliği gibi zengin besin elementleri içerir. İnsan vücudunun üretemediği 8 temel amino asit de dahil olmak üzere 17 farklı amino asite sahiptir.

Arılar, tozlaşmadan bitkilerdeki temel rolleri göz önüne alındığında, dünyadaki yaşam için yeri şaşırtıcı ve kesinlikle kritiktir. Albert Einstein “Arılar dünya yüzeyinden kaybolmuş olsa, insanın yaşamak için dört yıldan fazla zamanı olmayacaktır” dediği ifade edilir.

Tozlaşmadaki rolüne ek olarak, arılar bize bazı harika besin ürünleri sağlar. Sadece balın tatlılığı değil, aynı zamanda arı poleni, propolis ve arı sütü tarafından sunulan muazzam sağlık yararları. Tarihsel olarak, bu arı ürünleri doğal ürünler endüstrisinde çok değerliydi. Günümüzde bu gıdaların sağlığı iyileştirmek için ne kadar değerli olduğu unutulmuş görülüyor. İşte bu ürünlerin kısa bir açıklaması:

 • Arı poleni, çiçekli bitkilerin erkek germ hücresinden gelir. Bal arısı çiçekten çiçeğe giderken dişi germ hücresini döller. Bal arıları, dünya tahıllarının, meyvelerinin, sebzelerinin ve baklagillerin %80’inden fazlasının çoğaltılmasını sağlar. Polen toplanır ve kovana getirilir. Burada arılar polene enzim ve nektar ekler. Bir çay kaşığı arı poleninin toplanması için tek bir arının bir ay boyunca günde sekiz saat çalışması gerektiğini bilmek önemlidir.
 • Propolis, bitkilerden, ağaçlardan arılar tarafından toplanan reçineli maddedir. Arılar kovanı oluşturmak için propolis ve balmumu kullanırlar. Propolis, kovanın virüsleri, bakterileri ve diğer organizmaları bloke etmesine yardımcı olan antimikrobiyal aktivitelere sahiptir.
 • Arı sütü, ana arıları beslemek için işçi arılar tarafından üretilen kalın, sütlü bir maddedir. İşçi arılar, arı ve arı poleni boğaz bezlerindeki enzimlerle karıştırıp arı sütü üretirler. Arı sütü, kraliçe arının diğer arılara kıyasla üstün büyüklüğü, gücü, dayanıklılığı ve uzun ömürlülüğü nedeniyle yararlı bir besin takviyesi olduğuna inanılmaktadır. Arı sütü yaklaşık %12 protein, %5 ile %6 lipit ve %12 ile %15 karbonhidrat içerir.

Arı Sütünün Faydaları Nedir?

Çin tıbbında arı sütü, ömrü uzattığına, hastalığın önlenmesine ve gençliğin geri kazanılmasına yardımcı olan bir madde olarak kabul edilmektedir. Çin’deki popülerliği nedeniyle, arı sütünün en büyük üreticilerinden biridir.

Arı Sütünün Faydalarını : Sağlık bakanlığının gida ürünlerine  getirmiş olduğu yasak nedeniyle yayınlayamıyoruz.

ari sutu 2

Dozaj Önerileri

 • Arı poleni: Genellikle günde 1 ile 3 yemek kaşığı
 • Propolis: Günde üç kez 100 ile 500 mg
 • Arı sütü: Günde bir ile iki kez 50 ile 250 mg arı sütü

Arı Sütü Kullanımı

Arı sütü saf olarak kullanılacağı gibi su, pekmez veya sütte çözülerek de tüketilebilir. En yaygın olan balla karıştırılarak tüketilmesidir. Bal hem biraz ekşi olan arı sütünün daha rahat alınmasına yardımcı olduğu gibi koruyucu özelliğiyle arı sütünün bozulmasını önler.

Arı Sütü Ne Kadar Alınmalı?

Arı sütü saf olarak alınacaksa dilaltından alınmalıdır. Bir ölçek arı sütü dilaltına alınıp yutulmadan beklenir 20-30 saniye içerisinde dilaltındaki kılcal damarlar vasıtasıyla hemen emilir ve sindirilir. Arı sütünün dozajı konusunda kulaktan duyma bazı bilgilerin gerçekçi olmadığını belirtmekte yarar var.

Yan etkiler

Alerjik reaksiyonlar arı ürünleri ile görülebilen yan etkilerdir. Bala veya belli bitki türlerine karşı bilinen bir alerji varsa, arı ürünlerinin kullanımından kaçınılmalıdır. Alerjik reaksiyonlar hafif (örn. Hafif gastrointestinal rahatsızlık) ile şiddetli (örn. Astım, anafilaksi [şok], bağırsak kanaması, hatta arı ürünlerine aşırı alerjisi olan kişilerde ölüm) arasında değişebilir. Bilinen hiçbir ilaç etkileşimi yoktur.

İlgili Yayınlar

Saf arı sütü” üzerine 8 düşüncesi

 1. şahin meral dedi ki:

  merhabalar doğal arı sütü almak istiyorum başlangıç yapıp devamını kestireceğimi inşallah 5432475131

  1. anzerbali dedi ki:

   Ürünlerimiz yerli arı sütüdür Tahlillidir en güvenli olacak şekilde alabilirsiniz….

 2. eyup binici dedi ki:

  merhaba arı sütü almak istiyorum fakat tahlil raporunu gormek istiyorum mümkünse mailime gönderirmisiniz.tşk ederim

 3. Melek dedi ki:

  Telefon numarası ne arayıp sipariş etmek istiyorum

 4. edogan dedi ki:

  Selamlar elinizde mevcut olan arı sütü yeni sağımmı yoksa geçen seneden kalanlarmı?

  1. anzerbali dedi ki:

   Ürünümüz 2019 nisan 25 itibariyle çıkmıştır..

 5. SAKİNE YÜKSEL dedi ki:

  merhabalar sitenizden sipariş verdim arı sütü ve propolis.arı sütünü ne şekilde tüketeceğiz.günde ne kadar.

  1. anzerbali dedi ki:

   ürünlerin kullanımımı siparişle göndereiyoruz…

Bir cevap yazın