propolis exratı

Kat Propolis

Propolis nasıl üretilir ?

İşçi arıların kavak, meşe, kayın, okaliptüs, akasya ve kozalaklı ağaçlar başta olmak üzere değişik ağaç ve çalılardan toplayarak kendilerini soğuk ve hastalıklardan korumak amacı ile kovanı kapladıkları reçinemsi maddeye Propolis denir. Arılar propolisi kovanın iç duvarını düzgün hale getirmek, peteklerin ağzını kapatmak ve kovanda ölen canlıları mumyalamak ve sterilize etmek amacı ile de kullanır. Propolis arılar tarafından kullanımı sayesinde kovanda hayat sağlıklı bir şekilde devam eder.

arılar propolisi kovanı sağlamlaştırmak için kullanırlarGünümüzde özellikle uzak doğu ülkelerinde propolis kullanımı yaygındır .

Propolis toplanan bitkinin rengi ve bulunduğu bölgenin hava şartlarına göre propolis’in sarıdan siyaha kadar farklı renkte oluşması mümkündür. 15derecede sert ve kırılgan 30 derecede yumuşak ve bükülebilir bir hal alır.

İçeriğinde; %50-55 reçine ve balsam, %20-35 bitki kaynaklı mumlar, %10-15 eterik ve esansiyel yağlar, %2-5 polen, az miktarda organik ve inorganik bileşikler bulunur. Başka bir bildirişe göre propoliste %46 balsam, %27 bitkisel kökenli mum ve %15 flavon ve flavonoidler bulunmaktadır.

 

Propolis nedir,  Anzer propolis,   Anzer propolis  faydaları,