Genel

S.S. Anzer Ballı Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi

Anzer kooperatifi

Anzer Bal Kooperatifi

2015 – 2016 Yılı Anzer Balı ve Anzer Poleni ürünlerimiz tükenmiştir. Anzer balı ve Anzer Poleni talebinde bulunan tüketicilerimize önemle duyrulur..

YENİ  SEZON

2016-2017  Yılı Anzer Balı ve Anzer Poleni satışlarımız Önümüzdeki Ağustos ayının 20 sinden sonra bal sağımı yapıldıktan sonra  Tahlil işlemleri yapılarak siz değerli müşterilerimizin tüketimine sunulacaktır..

Anzer Balı Kooperatifi

Bizler S.S. Anzer Ballıköyü 1 nolu Tarımsal kalkınma Kooperatifi olarak Rize ilinin İkizdere ilçesinin eski ve bilinen adıyla Anzer, yeni adıyla Ballıköy’ de dünyaca ünlü Anzer balının kalitelisini koruyarak tüketiciye daha kaliteli standarta bal üretip ve korumak amacıyla Anzer ballı köyü halkımız tarafından kurulmuştur.

Anzer Ballı köyü kooperatifimizin merkezi Rize şehir merkezidir. Anzer ballı köyü kooperatifimizin üyeleri Anzer ballı köyü sakini ve arıcılardır. Dünya da ençok taklit edilen ve sahtesi piyasaya sürülen bir baldır. Anzer balı tüketicilerimiz Anzer balı alırken dikkat etmeleri gereken önemli bir durumdur.

Anzer balı üreticilerimiz hazıran ayında kardelenlerle açan çiçeklerle birlikte kovanlarını anzere getirip anzer balı üretimine hazır hale getirirler..
Anzer Balı üreticilerimiz ürettikleri balı Ağustos ayı bal sağımından sonra kooperatifimize getirerek kooperatif yönetiminden en az 3 veya 4 kişi ve bir de gıda mühendisi nezaretinde gelen Anzer balından en az 250 gram cam kavanozdan numune alınır ve numaralandırılır. Gelen bal tartılarak numaralandırılıp tutanak tutulur.

Geriye kalan bala da aynı numara verilip, tartılır 3 nüsha halindeki kooperatif defterine işlenir. 3 nüshanın bir tanesi üreticiye, bir tanesi getirilen bala, bir tanesi de kooperatifimize kalır. Üreticiden teslim alınan bal çelik ve alarmlı dolaplarımıza mühürlenip konur. Alınan 250 gramlık numune Hacettepe Üniversitesi, Fen Fakültesi, Biyoloji Bölümü, Uygulamalı Biyoloji Ana Bilim Dalı‘na gönderilir.
Yapılan Anzer balı Tahlilinde balın
• Balda polen tahlili,
• Bal ticari şeker olup olmadığı,
• Rutubeti, glikozu,
• Sakaroz
• Hmf oranı.. tahlilleri yapılır.
Üniversite tarafından kooperatifimize Anzer balına uygunluk gösterip göstermediği kooperatifimize resmi bir yazı ile bildirilir.
Üreticilerimiz tarafından Kooperatife gelip Tahlile giden Anzer balları Anzer florasına uygunluk göstermediği taktirde üreticilerimize geri iyade edilir. Tahlile giden Anzer balının ücreti üreticiden tahsil edilir.
Anzer balına uygunluk gösteren Anzer balları üreticiden tartılarak teslim alınır. Kooperatifimiz yönetiminden en az 3 kişi ve gıda mühendisi nezaretinde çalışan kişilerle beraber hijyenik bir ortamda 250 gram, 500 gram ve 1000 gram olarak cam kavanozlara güvenlik bandajı vurulup ve ANZER BALLI KÖYÜ ANZER BALI Markasıyla etiketlenip kursun mühürle mühürlenip dolumu yapılmış olur.

S.S. Anzer Ballı Köyü 1 nolu Tarımsal Kalkınma kooperatifi’mizin’

Kooperatifimizin üretim izni, dolum izni, TSE belgesi, Türk Patent Enstitüsü’nden Anzer Ballı köyü Anzer Balı , Ballıköy, Anzer Yaylasi Ballıköy Anzer balı markalarımız bulunmaktadır. Ayrıca kooperatifimizin hiç bir yerde satış müdürlüğü ve distribütörlüğüz bulunmamaktadır. Anzer Balı satışımız Direkt üreticiden halka arz seklinde çalışmaktayız.

Bugüne kadar Markalarımızı taklit eden eden kişi ve kuruluşlar hakkında adli merciler nezdinde şikayetlerimiz bulunmakta Anzer balını koruma ve kollama gaye ve amacımız sarsılmaz şekilde devam etmektedir..

İlgili Yayınlar

Bir cevap yazın