Anzer Ballıköy

Anzer Ballıköy hakkinda bilmek istedikleriniz

Anzer Yaylası

GÖLLERİ , MADEN SULARI , ZİRVELERİ VE GEÇİŞLERI İLE ANZER YAYLASİ ANZER VADİSİ- KIRMIZI SU- ALCAĞAL

Ulaşım: Rize’nin İkizdere ilçesinin 39 km. güneyindedir. İkiz dere ilçe merkezini geçip 20 dakika Erzurum istikametine devam ediyoruz. Dereköy (Velku) sağlık ocağının yanından sağa ayrılan yol Anzer’e gider. Tabelada Anzer yaylasının yeni ismi Ballıköy 25 km. yazar. Ortalama 1 saatlik yolumuz var. Ana dereden hiç ayrılmazsak bu yol bizi Anzer’e götürür. Yol boyunca sağa sola ayrılan yollar Kama, Meles, Petran, Kabahor, Haya, Mahura ve Iksenit yaylalarına çıkar. 1 saat içinde Anzer’e ulaşıyoruz.

Özellikler: 3. 000 m. rakımlı yaylada alt yapı hizmetleri tamamlanmış durumdadır. PTT, bakkal, kasap, fırın, manav, kir kahvesi ve lokantalar hizmet vermektedir. Dünyaca ismiyle yüksek marka değeri olan Kalitesiyle ünlü Anzer Balı bu yaylada bulunmaktadır.

Anzer Ballıköy’de konaklanacak ve gezilecek yerler

Kışın kardan dolayı ulaşıma kapalı olan Anzer Ballıköy yolu, nisan ayında açılmakta ve sonbaharla birlikte kar ulaşımı engelleyene kadar devam etmektedir. Mayıs ayıyla birlikte Anzer’e doğru başlayan yayla göçü ve konaklaması sonbahardaki geri dönüşle sonuçlanmaktadır. Köy halkından hayvancılıkla uğraşanlar akşam yaylalara gidip peynir ve tereyağı üretimlerini yapıp sabah tekrar köye geri dönerler.

Rindakol

Anzer Ballı Köyü

Rize’den Anzer Yaylasi’na iki saatlik bir yolculukla ulaşıla bilinir.Temmuz, ağustos, eylül aylarında Rize ve Anzer’den karşılıklı olarak her gün düzenli olarak dolmuş minibüs seferleri yapılmaktadır. Anzer yaylasında konaklama ihtiyacını giderecek özel ve köy odasına ait moteller vardır.Yerel yemeklerle günlük yemek hizmeti sunan yerde mangal ve taze et bulunabilir.

Gezi, fotoğraf, rafting doğa tutkunlarına hitap eden kır çiçekleriyle dolu cayırlıkları, yamaçları, dağları, büyüklü küçüklü 9 krater gölüyle ve tarihi ahşap evleriyle görünmeye değer bir yer olan Anzer, Alcahal, Buzlağan, Herami dağları ve krater gölleriyle ziyaretçilerini beklemektedir. Bu göllerden sadece Alcahal dağındaki Dipsiz göle arabayla ulaşılabilmektedir. Diğer göllere bir, bir buçuk saatlik yaya yürüyüşüyle ulaşılabilir. Alcahal dağını aşıp Bayburta kadar ulaşan toprak yolda dağın zirvesine ulaşıp Rize-Bayburt il sınırını ayıran geçit noktasında her iki vadiyi kuş bakışı seyretmek mümkündür. Anzer’in adım başı karşınıza çıkacak pınarlarını ve köy merkeziyle koşmer yaylası arasında bulunan „Kırmızı Su“diye bilinen şifalı suyu içmenizi tavsiye ederiz.

Anzer Resimleri