Anzer Arı Ürünleri

Propolis Faydaları

anzer arı propolisi

Anzer Propolis Nedir?

Propolis genellikle, farklı bitki türlerinden arılar tarafından biriken reçineli maddeyi ifade eden genel bir isim olan “arı tutkalı” olarak bilinir. “Propolis” kelimesi Yunancadan “profesyonel” ve “polis” ya da arı kovanı için şehir ya da topluluk anlamına gelir. Propolis, delikleri ve çatlakları kapatmak ve arı kovanının yeniden inşası için işlev görür. Ayrıca kovanın iç yüzeyini yumuşatmak, kovanın iç sıcaklığını (35 °C) korumak, yırtıcıların koku almasını ve istilasını önlemek için de kullanılır. Ayrıca propolis hücre duvarını sertleştirir ve aseptik bir iç ortama katkıda bulunur. Propolis ısındığında genellikle yumuşak ve yapışkan hale gelir. Aynı zamanda hoş bir kokuya sahiptir.

arılar propolisi kovanı sağlamlaştırmak için kullanırlar

Propolis ve ekstraktları, antiseptik, antienflamatuar, antioksidan, antibakteriyel, antimikotik, antifungal, antiülser, antikanser, antitümör ve immünomodülatör özellikleri nedeniyle çeşitli hastalıkların tedavisinde çok sayıda uygulamaya sahiptir.

Anzer yaylasının kendine özgü florasından elde edilen anzer propolisi kalitesi ile diğerlerinden üstündür.

Propolis Bileşimi

Propolis, arı ürünlerinin üçüncü en önemli bileşenidir. Esas olarak reçine, balmumu, uçucu yağlar, polen ve diğer organik bileşiklerden oluşur. Fenolik bileşikler, esterler, flavonoidler, terpenler, beta-steroidler, aromatik aldehidler ve alkoller propolis’te bulunan önemli organik bileşiklerdir. On iki farklı flavonoid, yani pinokembrin, akasetin, chrysin, rutin, luteolin, kaempferol, apigenin, mirisetin, kateşin, naringenin, galangin ve kuersetin; iki fenolik asit, kafeik asit ve sinnamik asit; ve propiller ekstraktlarda kapiller bölge elektroforezi ile resveratrol adı verilen bir stilben türevi saptanmıştır. Propolis ayrıca B1, B2, B6, C ve E vitaminleri gibi önemli vitaminleri ve magnezyum (Mg), kalsiyum (Ca), potasyum (K), sodyum (Na), bakır (Cu), çinko gibi yararlı mineralleri içerir. (Zn), manganez (Mn) ve demir (Fe). Propoliste süksinik dehidrojenaz, glikoz-6-fosfataz, adenosin trifosfataz ve asit fosfataz gibi birkaç enzim de bulunmaktadır.

Sıvı Propolis

Saf propolisin ham hali (kovandan çıktığı hali) vücudumuzda sindirilebilir özellikte değildir. Saf propolisi ham haliyle doğrudan tükettiğimizde, vücudumuzda sindirilme oranı yalnızca %2’dir. Bu sebeple, saf propolisin mutlaka ekstrakte edilmesi, bir başka deyişle özütlenmesi gerekmektedir. Bu işlem uzmanlık gerektiren bir işlem olup, gıda mühendisleri kontrolünde yapılmalıdır.

Propolis katı ve sıvı olarak kullanılabilir

Propolis’in Sağlık Faydaları

 • Oldukça önemli bir bitkisel şifa kaynağı olan propolis, insan sağlığına etkileri ile oldukça faydalıdır. Tıpkı arı kovanını mikroplardan arındırması gibi, insanın bakteri ve mikroplardan da uzak durmasına sağlar.
 • Yaraların iyileşme sürecini hızlandırır. Oldukça zengin bir içeriği olan propolis, hücrelerin yenilenme sürecini hızlandırarak yaraların iyileşmesini kolaylaştırır.
 • Kansere karşı etkilidir. Düzenli propolis kullanımı, uzun vadeli bir süreçte olası kanser tehlikesini en aza indirger. Zira, C vitamini açısından zengin bir kaynak olan bu madde, kanser hücrelerinin oluşmasına engel olur.
 • Cilt sağlığına iyi gelir. Güçlü bir antioksidan olmasından dolayı, cilt sağlığı üzerinde oldukça iyi etkileri vardır. Cildin yenilenmesini ve diri olmasını sağlar.
 • Mikrop ve bakterilere karşı koruma kalkanı oluşturur. Arı kovanını mikroplardan arındırdığı gibi, insan vücudunda da mikrop ve bakteri oluşumuna engel olur, hastalıklara yakalanma tehlikesinin düşürür.
 • Uçuk ve ağız yaralarını iyileştirir. Ağız kenarında oluşan yaralar başta olmak üzere, çeşitli bölgelerde oluşan uçukların tedavisinde kullanılır.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir. Güçlü içeriği ile bağışıklık sisteminin düzenli ve sağlıklı olmasını sağlar.

Propolisin Yan Etkileri

Propolis ürünlerinin güvenli olup olmadığını belirlemek için henüz yeterli kanıt yoktur, ancak yüksek riskli olarak kabul edilmezler. İnsanlar genellikle bal yerken azda olsa propolis alırlar. Bununla birlikte, bal veya arılara karşı alerjiniz varsa, propolis içeren ürünlere de bir reaksiyonunuz olacaktır. Propolis ayrıca uzun süre kullanıldığında kendi alerjik reaksiyonuna neden olabilir. Özellikle alerjiniz veya astımınız varsa, tedavi planınıza propolis eklemeden önce doktorunuzla konuşun.

Propolisin Kullanımı

Balda küçük miktarlarda bulunan propolis, takviye formunda yaygın olarak bulunur. Propolis, doğrudan cilde uygulanan merhemler ve kremler gibi bazı tıbbi ürünlerde bir bileşen olarak da kullanılır. Ek olarak, propolis bazen burun spreylerinde ve boğaz spreylerinde, ayrıca gargara ve diş macununda bulunur.

Propolis, aşağıdaki sağlık sorunları ve koşulları için doğal bir tedavi olarak lanse edilir:

Kullanılmadan önce şişeyi iyice çalkalamayı unutmayınız.
Vücudunuza en iyi şekilde bal, sıcak süt, çay, pekmez, kahve ve her türlü sıvı gıdalar ile alınabilmektedir. Sıvı gıdaların yanında yoğurt, muhallebi gibi gıdalarla da alınabilmektedir.

Propolis damlasını tercih ettiğiniz herhangi bir gıdaya damlattıktan sonra hemen tüketmeye özen gösteriniz.

Yetişkinler için ilk kullanımda vücudunuzun bu ürüne karşı herhangi bir alerji veya size yan etki yapıp yapmadığını görmek için 10 damla, çocuklarda ise 3 damla gibi hafif dozajlarda başlayarak kullanınız.

ANZER PROPOLİSİ MAĞAZAMIZDAN ALABİLİRSİNİZ

Anzer Propolisi

Anzer propolis ürünümüz Anzer Yaylasının kendine özel florasında arıların ürettiği kaliteli ve doğal bir üründür.

Anzer Propolis Su Bazlı 20 gr (Damlalıklı)

150,00
Anzer Yaylasının efsanevi organik arı ürünlerinden Anzer Propolis (Su Bazlı Propolis) ürünümüz kaliteli bir  üründür. Doğallığı üniversite analizlidir.

Anzer Propolis 100 gr (Katı)

800,00
Anzer propolis ürünümüz %95 oranında katı ve tatlı haldedir hatta baldan daha katıdır. Kaliteli ve doğal bir üründür. 
 

Anzer Propolis 50 gr (Katı)

400,00
Anzer propolis ürünümüz %95 oranında katı ve tatlı haldedir hatta baldan daha katıdır. Kaliteli ve doğal bir üründür. 

Anzer Propolis Damlası 100 gr (%50 sıvı ekstraktlı)

700,00
Anzer Yaylasının efsanevi organik arı ürünlerinden Anzer Propolis (%50 Su Bazlı Propolis) ürünümüz kaliteli bir  üründür. Doğallığı üniversite analizlidir. Bizdeki Anzer Propolis'in pahalı olmasının sebebi piyasadaki propolislere oranla propolis oranının fazla olmasıdır.

Anzer Propolis Damlası 100 gr (%30 sıvı ekstraktlı)

500,00
Anzer Yaylasının efsanevi organik arı ürünlerinden Anzer Propolis (%30 Sıvı Bazlı Propolis) ürünümüz kaliteli bir  üründür. Doğallığı üniversite analizlidir.

İlgili Yayınlar

Propolis Faydaları” üzerine 7 düşüncesi

 1. Şenol yıldırım dedi ki:

  Ülseratif kolit var propolisi denemek istiyoruz. Hangi çeşidini öneriyorsunuz. Hangi dozda kullanmak gerekiyor.

 2. Eylem Öcal dedi ki:

  Merhaba
  Benim 7 yaşında kas hastası bir yeğenim var . Daha önce farklı marka propolis ürünlerinden kullandım.Sizin sitenize tesadüfen denk geldim. Hasta ve hasta yakınlarına karşı duyarlı yaklaşımınız bana çok samimi geldi ve sizden bununla ilgili destek almaya karar verdim. Bana kemik ve kasları güçlendirebilecek hangi ürününüzü tavsiye edersiniz. Teşekkür ederim.

  1. anzerbali dedi ki:

   Merhaba Eylem hanım Öncelikle hastanıza geçmiş olsun Allahtan acil şifalar dilerim. Arı ürünlerinin her ürünü faydalıdır. her ürünün kendine öz bir özel faydasi vardır.. Ancak ürünlerimiz bira pahalı olması nedeniyle tüketicilerimize şu üründen şu kadar alın diyemiyoruz.. bizim size Tavsiyemiz Anzer Apitera dediğimiz karışımımızı kullanmanızdır..

   sitemizde Anzer Apitera ile ilgili 1 kğ bala uygun oranlarımız bulunmaktadır..
   1 kğ Anzer Balına
   1000 gr katı exrakt propolis.
   100 gr Arı sütü
   400 gr Polen
   ve 30 gr çörek otu yağı ve yada çörek otu , ve 15 gr zencefil, 15 gr Tarçın ekleyerek sabahleyin açkarnına yemeklerden bir saat önce bir tatlı kaşığı şeklinde kullanabilirsiniz…

   1. Kübra K. dedi ki:

    Merhaba, ben kilo almak istiyorum ve propolis önerdiler. Sizce hangisini almalıyım?

    1. anzerbali dedi ki:

     PÖlen almanızı tavsiye ederim, propoliste alabilirsiniz
     100 gr katı ekxraktı alınız..

 3. yasemindiken dedi ki:

  Katı propolis aldım.Nasıl tüketmeliyiz.

  1. anzerbali dedi ki:

   MERHABALAR YASEMİN HANIM EN İYİ KULLANIM İÇİN BALA KARIŞTIRARAK SABAH AKŞAM BİRERE YEMEK KAŞIĞI YETİŞKİNLER İÇİN AÇ KARNINA TÜKETİNİZ ÇOCUKLAR İÇİN İSE SABAH AKŞAM BİRER TATLI KAŞIĞI

Bir cevap yazın