Anzer Ballıköy Kooperatifi

Anzer Ballıköyü, Anzer Yaylasi Florasi

Anzer Ballikoy

Anzer Ballıköyü

Rize’nin İkizdere ilçesinin 35 km güney batısında kalan bir yayladır. Rize il merkezine 90 km mesafededir. Anzer‘in balla özdeşleşmiş adıyla, resmi adı Ballıköy ile adlandırılır.

Dünyaca meşhur Anzer balının üretildiği bölge olmasının yanı sıra çok sayıda endemik türde çiçeğe de ev sahipliği yapmaktadır. Çok sayıda yerli ve yabancı turisti bölgeye çekmektedir. 1988 yılında bakanlar kurulu kararıyla Turizm merkezi ilan edilmiş olup 3100 metreyi aşan doruklara ve bu dorukların içerisinde küçük çapta buzul göllere ev sahipliği yapmaktadır.

Anzer Yaylası 1001 çiçek çeşitliği, endemik flora ve faunasıyla görülmeye değer bölgedir. Ayrıca, alternatif turizm aktivitelerinden trekking, yamaç paraşütü ve zirve tırmanışları için de uygun olup, bir taraftan Bayburt iline, diğer taraftan da, Trabzon ili Uzungöl Turizm Merkezine ulaşım olanağı sağlar.

Anzer Yaylası

Rize ikizdere ilçesinin en yüksek yaylalarından biri olan Anzer yaylası da Mayıs ayında başlayan yayla göçü ile dolmaya başlar. Yaklaşık 3 bin arı kovanın çıkarıldığı yaylada küçükbaş hayvan çoğunlukta olmak üzere az da olsa büyük baş hayvancılıkta yapılmaktadır.

Anzer Yaylası‘nda belli bölgelerde yerleştirilen arı kovanları havaların iyi gitmesi ile dolmaya başlar, sisli ve yağışlı havlar arıların bal yapmasını engeller, iyi giden havların ardından Anzer yaylası çiçek florası ile dolarak arılarında işini kolaylaştırır.

Küçük ve büyük baş hayvanların daha çok Anzer’in yukarı kesiminde otlatıldığı çiçek florasına zarar vermemesi için Anzer de bal işi yapan köylüler hayvanların belli bölgelerde otlatılmasıyla Anzer balı üretimi artırılır.

Mayıs ayında başlayan Anzer göçü 15 Ağustosa kadar sürer. 15 Ağustos ile 20 Ağustos arasında bal sağımı yapan üreticiler iklim şartlarına göre Anzer balı veriminin az veya çok olmasıyla yüzleri güler.

Anzer Yaylasında Konaklama ve Gezme

Anzer Ballıköy yaylasının köy merkezi yaklaşık 2400 ile ile 2600 metre arasındadır. Köy merkezinde alt yapı hizmetleri tamamlanmış durumdadır. Bakkal, postane, kasap, otel, kır kahvesi ve lokantalar hizmet vermektedir.

Kışın Anzer yaylası kardan dolayı ulaşıma kapalıdır. Anzer yolu nisan ayında açılmaktadır. Sonbaharın devamında gelen kış ulaşımı engelleyene kadar köy yaşamı devam etmektedir. Köylüler kışın genelde Rize merkez ve ilçelerinde yaşamaktadır.

Gezi, fotoğraf, rafting doğa tutkunlarına hitap eden kır çiçekleriyle dolu çayırlıkları, yamaçları, dağları, büyüklü küçüklü 9 krater gölüyle ve tarihi ahşap evleriyle görünmeye değer bir yer olan Anzer, Alcahal, Buzlağan, Herami dağları ve krater gölleriyle ziyaretçilerini beklemektedir.

Bu göllerden Alcahal dağındaki Dipsiz göle arabayla ulaşılabilmektedir. Diğer göllere 1-2 saatlik yaya yürüyüşüyle ulaşılabilir.

Alcahal dağını aşıp Bayburt’a kadar ulaşan toprak yolda dağın zirvesine ulaşıp Rize-Bayburt il sınırını ayıran geçit noktasında her iki vadiyi kuşbakışı seyretmek mümkündür.

Azer’in adım başı karşınıza çıkacak pınarlarını ve köy merkeziyle Koşmer Yaylası arasında bulunan Kırmızı Su diye bilinen şifalı suyu içmenizi tavsiye ederiz.

 

Anzer Ballıköy, Anzer Ballıköyü, Anzer Ballıköy kooperatifi, Anzer Yaylasi

Bir düşünce üzerine “Anzer Ballıköyü, Anzer Yaylasi Florasi

  1. anzerbali dedi ki:

    Anzer Ballıköyü Yaylasi, Rizenin İkizdere İlçesi 2500 rakımlı dünyaca meşhur balı olan Anzer Balıyla tanınmaktadır.

Bir yanıt yazın