Anzer Arı Ürünleri

Anzer Balı Üretimi

anzerli arıcı aile
Anzer Balı Nasıl Üretilir?

Doğu Karadeniz Rize ilinde bulunan Anzer’in 2150 mt yükseklikteki yaylasına mevsim şartlarından dolayı kovan yerleştirmeleri mayıs ayı gibi başlar, üretim eylüle kadar sürer.

bal üretimi

Anzer Yaylası’nda Anzerli arıcılar mayısın ilk haftasında gelmeye başlayarak haziran ayının ortalarında kovanlarını Anzer Yaylası’na getirerek Ağustosun 15 ile 25 arasına kadar Anzer balı üretimi yapabilmektedirler.

Anzer yaylasi’nda Anzer balı üretimi fenni kovanlarda üretilmektedir. Kara kovan dediğimiz eski tip kovanlarda Anzer balı üretimi daha önceki yıllarda yapılmaktaydı.

Kara kovan dediğimiz eski tip kovanlarda Anzer balı üretimi genel olarak hobi maksadıyla üretim yapılmaktadır.
Anzer balı üretimi yapılan Anzer Yaylası’nda Anzer balı hasat işlemi yapıldıktan sonra Anzer balları bal kazanlarından soğuk sağım yapılarak alınır.

Anzer Yaylası’nda petek bal ( çerçeveli bal ) alımı nadiren alınmaktadır. Anzer petek balının alınmamasının nedeni genel olarak Anzer Ballı Köyü’nde fazla Anzer balı üretilemediğindendir. Normal şartlarda bir çerçeveli petekli bal 3 ile 5 kg arasında gelmektedir. Bir kovanda 10 çerçeve olduğunu kabul edersek takriben bir kovandan 20 ile 30 kg arasında bal alınması gerekir ki bu şekilde Anzer Yaylası’nda Anzer balı almak mümkün değildir.

Anzer’de bir kovandan alınan bal ortalaması 2 ile 5 kg arasındadır. Bazı seneler verimin olduğu yıllarda bir kovandan 8 ile 10 kg arasında bal olduğu da görülmüştür.

Ancak bu verimin çok olduğu dönemlerde,  o da petek ortalaması olarak değil bazı kaliteli peteklerden alınan bal oranıdır.

Anzer Yaylası’nda verimin az olduğu dönemlerde hiç Anzer balı olmadığı da görülmüştür.

İlgili Yayınlar

Bir cevap yazın