Bal Tarihi

Anzer Balı:

Doğu Alman Prusya Kralı IV Fridich Wilhelm (1840-1861) hastalanır. Osmanlı padişahı Abdülmecit’e Botanikçi Karl Koch’u göndererek Doğu Karadeniz yaylalarının Çiçeklerinin birçok hastalığa iyi geleceğini bazı kaynaklardan öğrenir.Kral Karl Koch’u İstanbul’a padişah Abdülmecit’e gönderir.

Abdülmecit’te gemiyle Karl Koch’u Trabzon’a oradan da Rize’ye gönderir.Karl Koch 2 yıl kaldığı Rize de kalır ve Rize yaylalarıyla ilgili flora incelemesi yapar ve Rize’nin yüksek yaylalarına çikar.

Yapmış olduğu çalışmalar neticesinde Anzer yaylasını incelemeye alır. Anzer çiçeklerinin yoğunluk, ve çeşitlilik bakımından çok zengin olduğunu ve bu çiçeklerin içerisinde bazı endemik türlerin olduğunu ve Avrupa Alplerinde bu çiçeklerden olmadığını fark eder. Anzer Yaylası’ndan Çuvallar dolusu çiçek ve bal alarak İstanbul’a döner.Abdülmecit’te saraya Anzer Balı bırakır ve o bal Osmanlıda arşivlere geçer.Karl Koch Almanya’ya dönerek çiçekleri krala getirir ve anılarını bir kitapta toplar.

Yıllar Sonra yine Alman Botanikçi Joecheim Wenter (Stutgart Üniversitesi)Karl Koch kitabının inceleyerek, 1957 yıllarında Anzer Yaylamızda yol yokken at sırtlarında Anzere gelir.

Anzer çiçeklerini ve Endemik florayi araştırmaya başlar. 1973 yıllara kadar ekibiyle Anzerde araştırmalar yapar. Anzer Yaylasinda Birçok çiçek çeşitliği yanında bazı endemik çiçek türlerini farkdeder.

Balın Tarihi

Bunlardan bazıları Miyosotis ve Yöre insanının Anzer Çayı dediğı kekiktir.Kitabında Avrupa Alplerinde olmayan ve birçok endemik türünde burada olduğunu kitabında ifade eder.Kitabında 23 çeşit çiçeğin yoğunluk bakımından bal verimi bakımından Anzer’e has olduğunu yazar.Sonraki Yillarda Anzer Köylülerin ifadesiyle birçok yabanci İngiliz ve Alman botanikçilerin Anzer Yaylasina geldiği ile ilgili bilgi ve söylemler mevcuttur.

Daha sonra 1977 Yıllarında Hacettepe Universitesinden Pr.Dr. Kadriye Sorkun Hanfendi Anzer Yaylasina Gelerek Anzer Yaylasında beş yil flora incelemesi yapmıştır.

Anzer yaylasının Diğer yaylalardan farklı bir çok çiçek çeşitliliğine sahip olduğunu ve Endemik Çiçek çeşitliliği bakımından da diğer yaylalardan çok zengin olduğunu kitabında endemik türler olarak toplamıştır.

Pr. Dr. Kadriye SORKUN Anzer Balı ile ile ilgili yaptığı çalışmalar neticesinde Anzer Balının Tahlili ve Flora Analizi Sadece HACETTEPE UNİVERSİTESİN ce ANZER BALI KOOPERATİFİ’ne yapılmaktadır. Bunun dışında farkılı bir üniveristede Anzer Balı Tahlili Yapılamamaktadır..

Bir cevap yazın