Anzer Balı

Anzer balı

Anzer bali

Anzer Balı Rize’nin İkizdere İlçesi Yukarı Anzer Ballıköy ve Aşağı Anzer Çiçekli Köy yaylasında üretilir.; Ballıköy ve Çiçekli Köy  önceleri Anzer Yaylasi olarak Tek köydü  sonradan İki muhtarlığa ayrılmıştır, Çiçekli KÖy Aşağı Anzer, Ballı Köyde Yukarı Anzer ismiyle adlandırılır

Anzer bali, Türkiye’nin en ünlü balıdır. Anzer Balı florasının zengin olması ve  endemik türk bakımından zengin olması nedeniyle Anzer balını dünyadaki en değerli çiçek ballarından birine dönüştürür. Mayıs ayında çiçekler açılıyor ve arılar geç Haziran ayı ortasından ağustos ayı ortasına kadar bal üretiyorlar. Kafkas arılarıyla birkaç kez çalışıyorsun. Anzer balının şöhreti Osmanlı sultanlarına hediye olarak gönderildiği tarihe kadar uzanır.

anzer

s.s. Anzer tarimsal kalkinma kooperatifi

Anzer Balı Ballıköyü

Anzer Balı Türkiye’de üretilen en meşhur çicek balıdır. Mayıs ayının ilk haftasıyla birlikte kısmen karlı bölgelerde kardelenlerle birlikte bahara ve yeşilliğe ilk adımını atan Anzer müthiş güzelliğini haziranla başlayıp temmuzda zirveye taşıyıp ağustosda tamamlar. Haziranın son haftasında gözlerini çiceklere açan arılar ağustos ayının ortasına kadar ballarını tamamlarlar.

Anzer balı, anzer honey, anzer arısı,Anzer ballıköy de yöre şartlarına en iyi uyum gösteren kafkas ırkı ana arı kovanları ile üretim sağlanmaktadır. İklim şartlarına bağlı olarak ağustosun birinci yada ikinci haftasında sağılma denilen işlemle ballar kovanlardan alınır. Hava şartlarının etkisine bağlı olarak bal üretim miktarıdeğişkenlik arz etmektedir. Çok az hatta hiç bal olmadığı yıllar olmuştur. Anzerde ağaç yetişmemektedir bu yüzden Anzer balında sadece Anzer yöresinde yetişen çiceklerin pollenleri bulunmalıdır aksi taktirde gercek Anzer balı değildir. Anzer balının sahte olup olmadığını anlamak için polen analizi yapılmaktadır.

Anzer Petekli bal

Anzer Petekli Bal Kafkas Arisi

Anzer Ballıköyü Kooperatifi

Anzer yöresinde arıcılık çok zordur. Hava şartlarından dolayı bal verimi düşüktür. Kovanlar düzenli olarak çiceklerin açtığı yerlere taşınmaktadır. Kovanlar sabah akşam ayı ve yabani hayvanların saldırısına karşıda korunmaktadır. Tüm bu zorlukların yanında Anzer balının nadide çiçeklerden oluşması onu eşsiz yapmaktadır. Tabi ki buda Anzer balının fiyatını artırmaktadir.

Soğuk havalarda arılar dışarı çıkamadıklarından, yaptıkları balı tüketmekte ve bal verimi düşmektedir. Kötü hava şartlarında 10 kovandan ancak 1 kilo veya daha az bal alınırken bu miktar normal ballarda kovan başı 10-20 kilogram arasında değişmektedir.

Anzer balına dışarıdan şeker veya herhangi başka bir katkı maddesi verilmemektedir. Anzer balı ısıl işlem görmeden sağılmaktadır. 40 °C`nin üzerindeki sıcaklıklar balın içindeki enzimleri ve polenleri ekisiz hale getirdiğinden soğuk sağım yapılmaktadır.

Anzer balı ekmeğe sürülüp kahvaltıda tüketilen normal ballardan değildir. Anzer balı genellikle çok kaliteli bir olduğu bilinerek yenilmektedir.

Anzer balı  Hacettepe Universitesinde analiz edilerek Türk standartlarına uygunluğu kontrol edildikten sonra satışa sunulmaktadır.

 

Anzer Bal Arisi