Anzer Arı Ürünleri

Anzer Balı Nedir?

anzzer yaylasında bal üretimi

Anzer Balı Nedir?

Anzer Balı Türkiye’de Rize’nin İkizdere ilçesi Anzer Yaylası adıyla isimlendirilen ve bir diğer adıyla Anzer Ballıköy Yaylasına gelerek, dünyada eşi emsali bulunmayan kır çiçek flora örtüsüne sahip olan  İngiliz ve Alman botanikçilerin yaptığı araştırmalarda Anzer Yaylası’nda binlerce çiçek çeşidi  olduğu görülmüş, ancak bu çiçeklerin içerisinde bazı toksonların ( çiçek türleri ) en az 80-90 tanesinin sadece Anzer Yaylası’na has  endemik çiçek türü olduğu fark edilmiş ve bu endemik çiçeklerin  özlerinden Kafkas arılarının topladığı bala dünyaca kalitesi ve markasıyla bilinen meşhur Anzer Balı denir.

Anzer Balı nerede Üretilir ?

Anzer Balı, sadece Rize’nin İkizdere ilçesine bağlı Anzer Ballıköyü Yaylası ve Aşağı Anzer Çiçekli Köyü Yaylası’nda Mayıs ayının yirmisi ila, Ağustos  ayının sonu  arasında  üretilir.

Anzer Yaylası 1850 metreden başlayarak 3500 metre rakımda yer alır ve Anzer yaylasına özel birçok endemik bitki türleriyle kaplıdır. Bu endemik bitkilerden beslenen arılar tarafından üretilen Anzer Balı, kendine özgü lezzeti v aromasıyla diğer çiçek ballarından farklı bir bal olmasıyla beraber faydalarıyla bilinen bir bal Türüdür..

Anzer Balı’nın orijinalini satın almak için S.S. Anzer Ballıköyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’nin satış yerlerini tercih etmeniz önemlidir. Anzer Balı Kooperatifimizin satış yeri  Rize merkezdedir.

Anzer Balı’nı internet üzerinden de satın alabilirsiniz. Fakat, internetten satın alırken kooperatifimizin resmi web sitesini olan https://www.anzerbali.com https://www.anzerbalikooperatifi.com ve https://www.anzerbali.com.tr sitelerimizden  güvenle alabilirsiniz.

Anzer Balının Faydaları Nelerdir ?

Anzer Balı’nın faydalarından en iyi şekilde yararlanmak için:

Günde 1-2 yemek kaşığı Anzer Balını Sabahleyin aç karnına ve gece yatmadan önce tüketebilirsiniz.
Balı ılık suyla karıştırarak tüketmeniz tavsiye edilir.
Balı ısıtmadan tüketmeniz önemlidir, çünkü ısıtma işlemi balın içindeki besin değerlerini yok edebilir.
Anzer Balı’nı çocuklara 1,5 yaşından sonra vermeniz tavsiye edilir.

Anzer Balının Birçok  faydası bulunmaktadır, Ancak  sağlık bakanlığının müfredatı gereği ürün faydalarını sitemizde yayınlamıyoruz, anlayışınız için teşekkür ederiz.

Anzer Balının zararları nelerdir  ?

Anzer Balının bilinen herhangi bir zararı bulunmamaktadır,

Anzer Balı, birçok faydası olan doğal bir gıdadır. Fakat, her besinde olduğu gibi Anzer Balı’nın da  aşırı tüketildiğinde ortaya çıkabilecek zararları olabilir:

Eğer bilinen bir hastalık durumu var ise  doktor tavsiyesi ile  tüketilmesi önerilir.

Anzer Balı’nın zararlarını en aza indirmek için:

Önerilen miktarda tüketmek önemlidir. Yetişkinler için günlük önerilen Anzer Balı tüketimi aç karnına ve gece yatmadan önce  1-2 yemek kaşığıdır.
Anzer Balını Balı ılık suyla karıştırarak ta tüketebilirsiniz.
Balı ısıtmadan tüketmeniz önemlidir. Isıtma işlemi balın içindeki besin değerlerini minarellerini yok edebilir.

Anzer Balı otsu endemik çiçeklerden oluşan bir çiçek balıdır, Çiçek balları  hava sıcaklığı  15°  derecenin  altına düştüğünde kiristalleşme donma işlemi oluşur.

Kiristalleşme olayı  Doğal Hakiki Ballarda oluşur.. bu normal bir durumdur.. Halk dilinde  buna şekerleşme denir Ancak, Anzer Balında kesinlikle ticari şeker bulunmaz.

1,5 yaş altı bebeklere bal yedirilmemelidir.

Herhangi bir sağlık probleminiz varsa Anzer Balı tüketmeden önce doktorunuza danışmanız tavsiye edilir.

Anzer Balı Nasıl Kullanılır ?

Anzer Balı Kullanma Talimati :

Anzer balını eğer Ağır hasta kullanacak ise doktor bilgisiyle kullanmasını tavsiye ederiz.

Anzer balı kullanımı küçük, büyük, ve bebekler olmak üzere üç şekilde kullanılır,

Anzer balı Kestane bali , Komar balı Deli bal gibi acı bir bal değildir. Tansiyonu düşürmez,

Anzer Balı’nın kullanım şekli kişiden kişiye ve amaca göre değişiklik gösterebilir.

Genel olarak:

Yetişkinler için:

Sabah kahvaltıdan önce veya akşam yemeğinden önce, yemeklerden en az 1 saat önce aç karnına bir tatlı kaşığı Anzer balı tüketilebilir.
Bir su bardağı ılık suyun içine bir tatlı kaşığı Anzer balı koyup çay kaşığıyla karıştırıp şerbet haline getirerek de tüketebilirsiniz.

Anzer Balı Nasıl Kullanılır :

Büyüklere: Sabah Akşam yemeklerden en az bir saat önce aç karnına bir çorba kaşığı,
Küçüklere: Sabah Akşam yemeklerden en az bir saat önce aç karnına bir Şeker kaşığı,
Bebeklere: Sabah Akşam yemeklerden en az bir saat önce aç karnına bir Çay kaşığı,

Çocuklar için:

1,5 yaşından büyük çocuklar için günde 1-2 tatlı kaşığı Anzer balı tüketilebilir.
Anzer Balı’nı ılık suyla karıştırarak veya meyve ile birlikte vererek tüketebilirsiniz.

Bebekler için:

Bebekler için çocuk gelişimine göre 1 çay kaşığından az yada  ençok 1 çay kaşığı olacak şekilde  kullanabilirsiniz.

1,5 yaşından küçük bebeklere bal yedirilmemelidir…

Anzer Balı’nı kullanırken dikkat edilmesi gerekenler:

Anzer Balı’nı ısıtmayın. Isıtma işlemi balın içindeki besin değerlerini yok edebilir.
Anzer Balı’nı plastik kaplarda saklamayın. Balı cam kavanozlarda saklayın.
Anzer Balı’nı serin ve kuru bir yerde saklayın.
Anzer Balı’nı uzun süre oda sıcaklığında bekletmeyin.

Anzer Balı’nın fiyati Nasıl belirlenir ?

Anzer Balı fiyatı her yıl ağustos ayında, S.S. ANZER BALLIKÖYÜ KOOPERATİFİ Üreticilerimizin görüşü  bal üretim miktarı ve o yilki rokolte bilgileri de arıcılardan alınarak, ülkemizin ekonomik şartlarıda gözetilerek Kooperatifimizin Yıllık Toplantısında Tarım il müdürlüğü temsilcisi gözetiminde ürüticilerimiz ve Kooperatifimiz tarafından fiyatı belirlenir.

Üretim Miktarı: Anzer Balı’nın üretim miktarı her yıl değişir. Bu durum, fiyat üzerinde en önemli etkenlerden biridir.
Hava Koşulları: Hava koşulları da Anzer Balı’nın üretim miktarını etkiler. Yağışlı ve soğuk bir yıl, bal üretiminin azalmasına neden olabilir. Bu durumda da üreticimizi de mağdur etmemk için Anzer Balı fiyatinda artış olabilir.
Talep: Anzer Balının  az miktarda üretilmesi durumunda  ve üretici ve tüketiciyi de koruyacak şekilde Tarım bakanlığı bünyesinde o yila ayit  satış fiyatı belirlenir.

Maliyetler: Arıcılık malzemeleri ve işçilik gibi maliyetler de Anzer Balı’nın fiyatını etkileyen faktörler arasındadır.  Ancak  üretici ve tüketiciyi korumak ülkemizdeki  ekonomik şartlarda gözetilerek Tarım bakanlığı denetiminde uygun bir fiyat belirlenir.
2023-2024 sezonu için Anzer Balı fiyatları şu şekilde belirlenmiştir:

1 kg Anzer Balı: 2.500 TL
500 gr Anzer Balı: 1.250 TL
250 gr Anzer Balı: 650 TL

Anzer Balı alırken dikkat edilmesi gerekenler:

Anzer Balı’nı mutlaka S.S. Anzer Ballıköyü Kooperatifi’mizden ve internet  üzerinden Resmi Kooperatifimize ayit sitelerimizden almanızı tavsiye ederiz..
Balın üzerinde Tarım ve Orman Bakanlığı’na ait COĞRAFİ TESCİLİ ve üretim yeri bilgisi, DOLUM TARİHİ, KAREKODU, KAZIMALI SERİ NUMARASINA, KOOPERATİFİMİZE  AYİT MÜHRE ve Anzer Ballıköyü Kooperatifi Anzer Balı Markası olmasına lütfen dikkkat ediniz.
Anzer Balını diğer ballardan ayıran farklı hoş kokulu bir aroması bulunmaktadır.  balı  tadarken Balın aroması, kokusu ve tadını kontrol ediniz.

Anzer Balı’nın kendine özgü bir kokusu ve tadı vardır.

Balın donma noktasını kontrol edin. Anzer Balı 15°C’nin altında donmaya Kristalleşmeye  başlar.

Gerçek Anzer Balını Nereden Almalıyız ?

Gerçek Anzer Balı’nı  S.S. ANZER BALLIKÖYÜ TARIMSAL KALKINMA KOOPERATİFİ mizden  aşağıda bulunan internet sitelerimizden güvenle satın alabilirsiniz. lütfen  Satın aldığınız Anzer balı sitelerinin Kooperatifimize ayit olduğuna  dikkat ediniz..

1. S.S. Anzer Ballıköyü Kooperatifi Anzer Balı:

Rize Merkez’deki Satış Mağazası: Çarşı mahallesi cumhuriyet caddesi medine işhanı, kat 2, No:205
Telefon Numarası: 0537 616 00 53 – 0535 398 16 85 – 0464 214 05 53 – 0464 212 08 52Anzer Balı güvenli Web Sitesileri:

https://www.anzerbali.com  https://www.anzerbali.com.tr ve https://www.anzerbalikooperatifi.com https://www.anzerbalkooperatifi.com.tr sitelerimizden güvenle  satın alabilirsiniz.

Açıklama: Anzer Ballıköyü Kooperatifi Anzer Balı Markasının Tek yetkili satıcısıdır.  Anzer Balı Kooperatifimizin yetkisinde Bal dolum  tesislerinde Tarım bakanlığı denetiminde COĞRAFİ İŞARETLİ olarak paketlenerek satışa sunulmaktadır. Kooperatifin Rize Merkez’de bir satış mağazası da bulunmaktadır.

2. Anzer Ballıköyü Yaylası:

Anzer Ballıköyü Yaylası’nda bulunan arıcılardan: Anzer Ballıköyü Yaylası’na giderek arıcılardan doğrudan bal satın alabilirsiniz.

Anzer Balı Nedir? - katagori bal

Anzer Yaylası’nda Anzer balı üretimi haziran ayının ilk haftasıyla birlikte kısmen karlı bölgelerde kardelenlerle birlikte bahara ve yeşilliğe ilk adımını atan Anzer Yaylası doğal güzelliğini haziranla başlayıp, temmuzda doruğa taşıyıp ağustosta tamamlar.

Anzer Ballı Köy’de iklim şartlarına bağlı olarak Ağustosun birinci yada ikinci haftasında Anzer balı sağım işlemi (Anzer balı hasat) denilen işlemle Anzer balları kovanlardan alınır.

Anzer Yaylası’nda Anzer balı hasatı Hava şartlarının etkisine, çayırların (çimenlerin erken biçilmesine bağlı olarak Anzer balı üretim miktarı az yada çok üretim olarak değişkenlik arz etmektedir.

Anzer Yaylası’nda Anzer Balı üretimi çok az ya da hiç olmadığı yıllar olmuştur.

Anzer Balı almak isteyen müşterilerimiz web sitemizden yada Rize’deki satış yerimizden bizlere ulaşabilirler.

anzerbalı

    Bir yanıt yazın