Anzer
Anzer Bal

Anzer Balı Nedir

Anzer Balı Türkiye’de Rize’nin İkizdere ilçesi Anzer Yaylasi adiyla isimlendirilen ve bir diğer adıyla Anzer Ballıköy yaylasiına gelerek, Dünyada eşi emsali bulunmayan kır çiçek flora örtüsüne sahip olan  İngiliz ve Alman botanikçilerin yaptığı araştırmalarda Anzer yaylasi’nda binlerce çiçek çeşidi  olduğu görülmüş, ancak bu çiçeklerin içerisinde bazı toksonların ( çiçek türleri ) en az 80, 90 tanesinin sadece Anzer yaylasina has  endemik çiçek türü olduğu farkedilmiş ve bu endemik çiçeklerin  özlerinden Kafkas arılarının topladığı Bala Dünyaca Kalitesi ve Markasıyla bilinen meşhur   Anzer Balı Denir.

Anzer yaylasi’nda Anzer’e Balı üretimi haziran ayının ilk haftasıyla bilikte kımen karlı bölgelerde kardelenlerle birlikte bahara ve yeşilliğie ilk adımını Atan Anzer Yaylasi Doğal güzelliğini haziranla başlayıp Temmuzda doruğa taşıyıp Ağustosta tamamlar.

Anzer bali
Anzer bal

Anzer Balli köyde iklim şartlarına bağlı olarak Ağustosun birinci yada ikinci haftasinda Anzer balı sağım işlemi ( Anzer balı hasatı ) deneilen işlemle Anzer Ballari kovanlardan alınır.

Anzer Yaylasi’nda Anzer balı hasatı Hava şartlarının etkisine , çayırların ( çimenlerin erken biçilmesine bağlı olarak Anzer balı üretim miktari az yada çok üretim olarak değişkenlik arz etmektedir.

Anzer yaylasi’nda Anzer Balı üretimi çok az, yada hiç olmadığı yıllar olmuştur.
Anzer Balı almak isteyen müşterilerimiz www.anzerbali.com sitemizden yada Rize’deki satış yerimizden bizlere ulaşabilirler..

Anzer ,

Anzer bal

,

Anzer bal

 Anzer Balı 1 Kğ 2017- 2018 Sezonu Ürünü  Anzer Balı 500 gr 2017 – 2018 Sezonu Ürünü  Anzer Balı 250 gr 2017 – 2018 Sezonu Ürünü
Anzer Balı 1 Kğ anzer balı Anzer Bal
 Anzer Balı 1 Kğ 2016- 2017 Sezonu Ürünü  Anzer Balı 500 gr 2016- 2017 Sezonu Ürünü  Anzer Balı 250 gr 2016- 2017 Sezonu Ürünü

 

Anzer bali
Kafkkas Arısı