Anzer balı Nasıl üretilir ?

Anzer balı

Anzer bali

Anzer Yaylasi’nda Anzerli arıcılar Mayisin ilk haftasından gelmeye bşalayarak haziran ayının ortalarında kovanlarını Anzer yaylasi’na getirerek Ağustosun 15 ile 25 arasına kadar Anzer yaylasinda Anzer Bali üretimi yapabilmektedirler.
Anzer yaylasi’nda Anzer balı üretimi fenni kovanlarda üretilmektedir. Kara kovan dediğimiz eski tip kovanlarda Anzer balı üretimi daha önceki yıllarda yapılmaktaydı
Kara kovan dediğimiz eski tip kovanlarda Anzer balı üretimi genel olarak hobi maksadıyla üretim yapılmaktadır.
Anzer balı üretimi yapılan Anzer yaylasi’nda Anzer balı hasat işlemi yapıldıktan sonra Anzer balları bal kazanlarından soğuk sağım yapılarak alınır.
Anzer yaylasi’nda petek bal ( çerçeveli bal ) alımı nadiren alınmaktadır. Anzer petek balı’ının alınmamasının nedeni genel olarak Anzer balli köyü’nde fazla Anzer balı üretilemediğindendir. Normal şartlarda bir çerçefeli petekli bal 3 ila 5 kğ arasında gelmektedir.. bir kovanda 10 çerçife olduğunu kabul edersek takriben bir kovandan 20 ila 30kğ arasında bal alınması gerekir ki bu şekilde anzer yaylasi’nda Anzer balı almak mümkün değildir..
Anzer’de bir kovandan alınan bal ortalaması 2 ila 5 kğ arasındadır.. bazı seneler verimin olduğu yıllarda bir kovandan 8 ila 10 kğ arasında bal olduğuda görülmüştür..
Ancak bu verimin çok olduğu dönemlerede oda petek ortalaması olarak değil bazı kaliteli peteklerden alınan bal oranıdır.
Anzer yaylasi’nda verimin az olduğu dönemlerde hiç anzer balı olmadığıda görülmüştür..