ANZER BALI KOOPERATİFİ

Anzer Balı Coğrafi işareti Tescili
anzer balı logo

Anzer Balı Kooperatif

S.S. ANZER BALLI KÖYÜ TARIMSAL
KALKINMA KOOPERATİFİ BAŞKANLIĞI

Anzer Balı Kooperatifi ; Anzer  Ballıköyü Arıcılarını desteklemek, Anzer habitatını ve Hakiki Anzer Balını korumak Tüketiciye gerçek Anzer balını ulaştırmak amacıyla Anzer Ballıköy sakinleri tarafından Anzer Balı kooperatifimiz kurulmuştur. Anzer Balı Kooperatifi’miz Hacettepe Üniversitesi Biyoloji Bölüm Başkanlığı, Arı ve Arı Ürünleri Araştırma ve Uygulama Merkezi ile işbirliği içinde yayla florasının belirlenmesi, bal ürünlerinin %100 yaylaya özgü olduğunun saptanması ve güvenli bir şekilde kullanıcılarına ulaşmasını amaçlamaktadır.

 

Anzer Balı Kooperatifi - anzer yaylasi 1 1

Anzer Yaylasi

ANZER YAYLASI NEREDEDİR ?

Anzer Yaylası (Lazca: Anzeri Gola), Rize’nin İkizdere ilçesinin 35 km güney batısında yer alır. Anzer Yaylası; Aşağı Anzer (Çiçekliköy) ve Yukarı Anzer (Ballıköy) olarak ikiye ayrılır. Rize il merkezine 54 km mesafede, 2105 m yüksekliktedir. Anzer bir taraftan Çoruh nehri ve Bayburt kentine diğer taraftan Trabzon Uzungöl Turizm Merkezi’ne bağlanır. Bir geçiş bölgesinde olmasının getirdiği kültürel etkilerin yanı sıra Meles, Petran, Kabahor, Garzavan yaylalarıyla çevrili konumuyla geleceğin önemli turizm merkezlerinden biri olma yolundadır. Kırklardağı eteklerinde yer alması bir yayla merkezi niteliğindedir. Yeme, içme ve konaklama imkanı bulunmaktadır. Dünyaca ünlü Anzer balı yaylalarının bin türlü çiçeğinden damıtılır. Yaz aylarında yeşilin farklı tonlarına ve kış aylarındaysa sarı ve kırmızı ağırlıklı renklere bürünerek yaprak döken ağaçlarıyla özellikle doğa yürüyüşü ve fotoğrafçılığı için de cezbedicidir.

Bir balın Anzer balı olabilmesi için;

  • 2000 mt. ve üst rakımlı Anzer Yaylası florasından elde edilmesi gerekmektedir.
  • Anzer’de ağaç anlamında hiçbir bitki yoktur. Anzer’in alt rakımlı komşu köylerinde komar çiçeği (orman gülü, beyaz , mavi komar), böğürtlen, ağaç likapa (yaban mersini), erik, armut, elma, çifin, kuş burnu, çam, kestane, ıhlamur, karamış, akasya gibi ağaç çeşitliliği zengindir. Yaylamızı diğer yaylalardan ayıran en önemli özelliklerden bir tanesi de budur. Ağaç yapısındaki bitkilerin polenleri Anzer balı içerisinde bulunmaması gerekir. Balımızda bu gibi bitkilerden kesinlikle bulunmamaktadır. Anzer hariç diğer yaylaların hepsinde bu bitkiler mevcuttur.
  • Anzer’e has endemik çiçeklerin balın içerisinde bulunması gerekir. Anzer’e has endemik çiçekler de ancak tahlille laboratuvar ortamında belirlenmektedir.
  • Kovanlar sadece yerli üreticilerimiz tarafından yaylaya yerleştirebilmekte, dışarıdan kovan yerleşimine izin verilmemektedir.
Anzer Balı Kooperatifi, Anzer Ballıköyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanlığı

S.S. ANZER BALLI KÖYÜ TARIMSAL KALKINMA KOOPERATİFİ BAŞKANLIĞI

anzer bal kooperatifi

Anzer Balı Kooperatifi Rize Merkez Büro Tabela

Anzer Bal kooperatifi

Anzer Bal Kooperatifi , Hacettepe Ünv. Arı ve Arı Ürünleri Araştırma ve Uygulama Merkezi ile devamlı işbirliğinde

Dünyaca meşhur Anzer balımız, Anzer Yaylasında yerli bal üreticilerimizce yapılmakta ve kooperatifimiz tarafından alınan numuneler Hacettepe Ünv. Lab. test edildikten sonra onaylanan ballar markamız altında şişelenerek müşterilerimize sunulmaktadır.

Hacettepe Ünv. Biyoloji Bölümü, Arı ve Arı Ürünleri Araştırma ve Uygulama Merkez Müdürü Prof. Dr. Kadriye Sorkun Anzer balı kooperatifi

Anzer Ballıköyü Köy Konağında “Anzer Yayla Florasının Yeniden Incelemesi” Ile Ilgili Arıcılarımıza Buluşan Hacettepe Ünv. Biyoloji Bölümü, Arı Ve Arı Ürünleri Araştırma Ve Uygulama Merkez Müdürü Sayın Prof. Dr. Kadriye Sorkun Hanımefendi

 

Anzer Balı , Hacettepe Üniversitesi Biyoloji Bilim Dalı gözlemi altında

Anzer Yaylası’Na Gelerek Anzerli Kooperatifimiz Üyeleri Ve Arıcılarla Görüşen Hacettepe Ünv. Biyoloji Bölümü, Arı Ve Arı Ürünleri Araştırma Ve Uygulama Merkez Müdürü Prof. Dr. Kadriye Sorkun Hanımefendi Ve Ekibi

 

Anzer Bal Kooperatifi

Hacettepe Üniversitesinden Anzer Yaylası’Na Gelerek Anzerli Arıcılara Buluşan Öğretim Görevlisi Hocalarımız Ve Muhtarımız Remzi Güzel

 

Anzer Bali Kooperatifi

Prof. Dr. Kadriye Sorkun, Anzer Muhtarı Remzi Güzel Ve Anzer Balı Kooperatif Yönetiminden Muzaffer Deni̇z

 

SAHTE ANZER BALI HAKKINDA:

Anzer Yaylasına köy sakinlerimiz haricinde dışarıdan arı kovanı ticari olarak girmesi kesinlikle yasaktır. Anzerbali balı üretimi sadece ve sadece köy sakinleri tarafından yapılmaktadır.

Balımızın ANZER adını kullanarak köy ve  yaylalarının da  adlarını ekleyerek (Anzer…x, Anzer… Y) gibi. Sahte Anzer balı pazarlayanlara inanmamanızı, ve inanmanız durumunda kandırılmakta, aldatılmakta, olduğunuzu unutmayınız. Hakiki Anzer balı talebiniz durumunda  dikkat etmenizi önemle rica ederiz.

Samimi olarak,