Anzer Balı Kooperatifi

Anzer Balı Kooperatifimiz ;

S.S. Anzer Ballıköyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi olarak Rize ilinin,  İkizdere ilçesi eski ve bilinen adıyla Anzer Yaylasi , yeni adıyla Ballıköy’ de dünyaca ünlü Anzer balını belli bir standarta tutmak ve korumak amacıyla Anzer ballıköy halkı tarafından Tarım Bakanlığı denetiminde Rize merkezde kurulan Resmi Kurumsal Tarımsal Kalkınma Anzer Balı Kooperatifi’dir.

Anzer Bali Kooperatifi

Anzer Bal Kooperatifi

 

S.S. Anzer Ballıköyü Kooperatifimizin Bürosu ve satış yeri Rize şehir merkezindedir. Kooperatifimizin 60 ( Altmış ) ortağı bulunmaktadır. Dünya ölçeğinde en çok taklit edilen, sahtesi en çok piyasaya sürülmek istenen Anzer balının kooperatifimiz ortağı ve diğer Anzer köyü (Ballıköy) halkı tarafından üretilen ballar genel olarak Ağustos ayı başında sağılmakta ve kooperatifimize teslim edilmektedir.

Anzer Balı Üreticilerimiz ürettikleri Anzer balını kooperatifimize getirip kooperatif yönetiminden en az 3 veya 4 kişi ve bir de gıda mühendisi nezaretinde gelen Anzer balından 250 gram cam kavanozdan numune alınır ve numaralandırılır. Gelen bal tartılarak 3 nüsha seklinde tutanak tutulur.

Geriye kalan bala da aynı numara vurulur, tartılır 3 nüsha halindeki fişe işlenir. 3 nüshanın bir tanesi üreticiye, bir tanesi getirilen bala, bir tanesi de kooperatifimize kalır. Teslim alınan bal çelik ve alarmlı dolaplarımıza mühürlenip konur. Alınan 250 gramlık numune Hacettepe Üniversitesi, Fen Fakültesi, Biyoloji Bölümü, Uygulamalı Biyoloji Ana Bilim Dalı‘nda Öğretim görevlisi olan Pr.Dr. Kadriye Sorkun Hocamıza analiz için gönderilir.

Coğrafi Tesciili Anzer Balı

Coğrafi Tescilli Anzer Bali

Anzer Balı Tahlili

Anzer Balı Tahillerinde balda bulunan polen tahlili, rutubeti, şekeri, glikozu ve sakaroz tahlilleri yapılır. Anzer balına uygunluk gösterip göstermediği kooperatifimize resmi bir yazı ile bildirilir. Hacettepe Üniversitesi kesin ve kesinlikle kooperatifimiz haricinde Anzer balı tahlilini başka hiç bir gerçek ve tüzel kişiliğe yapmamaktadır.

Anzer balına uygunluk göstermeyen ballar üreticilere geri iade edilir. Tahlil ücreti üreticilerden tahsil edilir. Anzer balına uygunluk gösteren ballar üreticiden tartılarak teslim alınır. Kooperatifimiz yönetiminden en az 3 kişi ve gıda mühendisi nezaretinde çalışan kişilerle beraber hijyenik bir ortamda 250 gram, 500 gram ve 1000 gram olarak cam kavanozlara güvenlik bandajı vurulup ve etiketlenip kursun mühürle mühürlenip dolumu yapılmış olur.

Anzer Ballıköyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifimizin üretim izni, dolum izni, TSE belgesi, Türk Patent Enstitüsü’nden Anzer Balı markalarımız bulunmaktadır. Ayrıca kooperatifimizin hiç bir yerde satış müdürlüğü ve distribütörlüğü bulunmamaktadır. Direkt üreticiden halka arz seklinde çalışmaktayız.

Amacız ülkemizin birçok ilinde Anzer balıyla uzaktan yakından ilgisi olmayan balları..marketlerde, Bal dükkanlarında , İnternet sitelerinde Satan Sahte Anzer Balı Satıcılarının önüne geçmek ve Hakiki Anzer Balı ve Anzer Polenini en güvenilir en kaliteli şekilde Tüketicilerimize ulaştırmaktır.

Ürünlerimizi S.S. ANZER BALLIKÖYÜ KOOPERATİFİ ANZER BALI Markası ve Anzer Balı Kooperatifi Anzer Balı Tescilli markasiyla mühürlü, etiketli,garanti bantlı ve Anzer Balı folasına uygun Tahlilli en güvenilir şekilde siz değerli tüketicilerimizin hizmetine sunmaktayiz.

Anzer Ballıköy yaylasında üretimini yaptığımız ve üreticilerimizden almış olduğumuz Anzer bal ve Polenlerini Rizedeki satış yerimizden ve internet yoluylada www.anzerbali.com.tr ve www.anzerbali.com – www.anzerbalikooperatifi.com – www.anzerbalikooperatifi.com.tr adlı sitelerimizden TEK ELDEN elden pazarlamaktayız.

Bunların haricinde ülkemizin herhangi bir ilinde satış noktamız ve disbiritörlüğümüz bulunmamaktadır, Anzer Balı kooperatifi, Anzer Bal Kooperatifi