Anzer Arı Ürünleri, Anzer Ballıköy Kooperatifi

Anzer’de Arıcılık

anzerli bal üreticisi

Rize’den 90 km uzaklıkta ve 3000 m yükseklikte bulunan Anzer Rize’nin en yüksek yaylasıdır.  Anzer Yaylası’nın yüksek rakımlı olması  doğal olarak da iklim şartlarının diğer yaylalara göre  farklı olmasına neden olmuştur. Yaylamızda resimlerle de göreceğiniz gibi doğal çiçekler haricinde, Ağaç ve meyve türünde hiç bir bitki yetişmemektedir.

Ayrıca bilhassa köyümüze gelerek, dünyada emsali bulunmayan kir çiçek flora örtüsüne sahip olan İngiliz-Alman botanikçilerin yaptığı araştırmalarda 450-500 çeşit çiçek bulunan, bunların içinde yalnız Anzer’de yetişmekte olan 80-90 tane endemik çiçek ve bu çiçeklerden arıların topladığı dünyaca meşhur bilinen Anzer balıdır.

Anzer de kışları uzun, soğuk ve karlı geçmektedir. Yazları ise kısa yağışlı  ve soğuk geçmektedir. Yaylamızın  iklim yapısının soğuk olması nedeniyle bal üretimi de hava şartlarının uygunluğuna  göre değişmektedir. örneğin çiçeklerin ilkbaharda yağmurla birlikte her  flora çeşidine göre açması, yazları da havaların sıcak ve güneşli gitmesiyle Anzer  bal verim oranı artmaktadır.

Bal arısı cinsi Kafkas arısı

Ancak geç gelmesi, ilkbahar ya da yazın bal üretim zamanında soğukların artması,  buzun çiçekleri vurması üretim oranını düşürmektedir. Bu gibi olumsuz nedenlerden dolayı köyümüzde bal üretimini arttırmak ve kaliteli ballar üretmek için arıcılarımız tarafından Anzer’de tercih edilen arı cinsi saf Kafkas yada Kafkas melezi arılardır. Dünyada 4 verimli arı cinsinden biri olan Kafkas arısı diğer cinslerine göre bal yapmada bir çok üstün özellikleri vardır.

Örneğin: Soğuğa karşı dayanıklı olmaları, dil uzunluklarının uzun olması, az bal tüketmeleri, çok balla gelmeleri, oğula yatkın olmamaları, iyi huylu olmaları, şekeri az olan çiçek nektarından da bal yapabilmeleri gibi bir çok üstün özellikleri bulunmaktadır.

Bir yanıt yazın