ANZER ARICILIK  

 ANZER YAYLASI : Rize'den 90 km uzaklıkta ve 3000 m yükseklikte bulunan Anzer Rize'nin en yüksek yaylasıdır.  Anzer yaylasının yüksek olması  doğal olarak da iklim şartlarının diğer yaylalara göre  farklı olmasına neden olmuştur. Yaylamızda resimlerle de göreceğiniz gibi doğal çiçekler haricinde, Ağaç ve meyve türünde hiç bir bitki yetişmemektedir. Ayrıca bilhassa köyümüze gelerek,  Dünyada emsali bulunmayan kir çiçek flora örtüsüne sahip olan İngiliz-Alman botanikçilerin yaptığı araştırmalarda 450-500 çeşit çiçek bulunan, bunların içinde 80-90 tane endemik çiçek , yalnız anzerde yetişmekte ve bu çiçeklerden arıların topladığı bal dertlere deva Anzer balıdır.

Anzer de kışları uzun, soğuk ve karlı geçmektedir . yazları ise kısa yağışlı  ve soğuk geçmektedir. Yaylamızın  iklim yapısının soğuk olması nedeniyle  bal üretimi de hava şartlarının uygunluğuna  göre değişmektedir. örneğin çiçeklerin ilkbaharda yağmurla birlikte her  flora çeşidine göre açması, yazları da havaların sıcak ve güneşli gitmesiyle Anzer  bal verim oranı artmaktadır. Ancak geç gelen bir ilkbahar yada  yazın bal üretim   zamanında soğukların artması,  çiçeklere buzun vurması,  haliyle üretim oranını da  düşürmektedir.  Bu gibi olumsuz nedenlerden dolayı  köyümüzde bal üretimini arttırmak ve kaliteli ballar üretmek için arıcılarımız tarafından Anzerde tercih edilen arı cinsi saf Kafkas, yada Kafkas melezi arılardır. Bu arı cinslerinin diğer cinslerine göre bal yapmada bir çok üstün özellikleri vardır.

Örneğin : Soğuğa karşı dayanıklı olmaları , Dil uzunluklarının  uzun olması , Az bal tüketmeleri , Çok bal götürmeleri ,oğula yatkın olmamaları, İyi huylu olmaları gibi bir çok üstün özellikleri bulunmaktadır .  Anzer yaylasında profesyonel arıcılar olmakla birlikte. Arıcılık, genelde köylülerimiz tarafından amatörce yapılmaktadır.  

Bizler  ANZER BALİ - ARİCİLİK VE DOĞAL ARI olarak  köyümüzde 250 arı kovanıyla birlikte profesyonel olarak arıcılık yapmaktayız

                  ANZER YAYLASINDA ARICILIKLA UĞRAŞAN KÖYLÜLERİMİZDEN BAZI SEÇMELER

                                    *** Resimleri Daha Büyük Ebatta Görebilmek İçin Üzerlerine Tıklayınız... ***

Evimizin yanındaki arılık Yavru Kontrolü Yavru Kontrolü Evimizin önü
2750 m 'de arıcılık Lapazalı Yaylası 2600 m Alcağal Mevkii Evimin önündeki kovanlardan
Saf Kafkas Melezi Ana Arı Arı Kontrolleri Arı Kontrolleri Çerçeve Anzerbalı Doluyor
Kovan Kontrolü Anzer de Bir Bal Üreticisi Anzer Ballıköy evin yanı İlkbahar Kontrolü
Emektar Arıcı Sabri Dayı Bal Üreticisi Ekrem Dayı Anzer karakovan Balı Anzer Alcağal arılık

*** Resimleri Daha Büyük Ebatta Görebilmek İçin Üzerlerine Tıklayınız... ***