Anzer Balı

Anzer bali, Türkiye’nin en ünlü balıdır. Anzer Balı florasının zengin olması ve  endemik türk bakımından zengin olması nedeniyle Anzer balını dünyadaki en değerli çiçek ballarından birine dönüştürür. Mayıs ayında çiçekler açılıyor ve arılar geç Haziran ayı ortasından ağustos ayı ortasına kadar bal üretiyorlar. Kafkas arılarıyla birkaç kez çalışıyorsun. Anzer balının şöhreti Osmanlı sultanlarına hediye olarak gönderildiği tarihe kadar uzanır.

Anzer Balı

Anzer Balı Türkiye’de üretilen en meşhur çicek balıdır. Mayıs ayının ilk haftasıyla birlikte kısmen karlı bölgelerde kardelenlerle birlikte bahara ve yeşilliğe ilk adımını atan Anzer müthiş güzelliğini haziranla başlayıp temmuzda zirveye taşıyıp ağustosda tamamlar. Haziranın son haftasında gözlerini çiceklere açan arılar ağustos ayının ortasına kadar ballarını tamamlarlar.

Anzer de yöre şartlarına en iyi uyum gösteren kafkas ırkı ana arı kovanları ile üretim sağlanmaktadır. İklim şartlarına bağlı olarak ağustosun birinci yada ikinci haftasında sağılma denilen işlemle ballar kovanlardan alınır. Hava şartlarının etkisine bağlı olarak bal üretim miktarıdeğişkenlik arz etmektedir. Çok az hatta hiç bal olmadığı yıllar olmuştur. Anzerde ağaç yetişmemektedir bu yüzden Anzer balında sadece Anzer yöresinde yetişen çiceklerin pollenleri bulunmalıdır aksi taktirde gercek Anzer balı değildir. Anzer balının sahte olup olmadığınıanlamak için polen analizi yapılmaktadır.

Anzer yöresinde arıcılık çok zordur. Hava şartlarından dolayı bal verimi düşüktür. Kovanlar düzenli olarak çiceklerin açtığı yerlere taşınmaktadır. Kovanlar sabah akşam ayı ve yabani hayvanların saldırısına karşıdakorunmaktadır. Tüm bu zorlukların yanında Anzer balının nadide çiceklerden oluşması onu eşsiz yapmaktadır. Tabiki buda Anzer balının fiyatını arttırmaktadir. Soğuk havalarda arılar dışarı çıkamadıklarından, yaptıkları balı tüketmekte ve bal verimi düşmektedir. Kötü hava şartlarında 10 kovandan ancak 1 kilo veya daha az bal alınırken bu miktar normal ballarda kovan başı 10-20 kilogram arasında değişmektedir.

Anzer balına dışarıdan şeker veya herhangi başka bir katkı maddesi verilmemektedir. Anzer balı ısıl işlem görmeden sağılmaktadır. 40 °C`nin üzerindeki sıcaklıklar balın içindeki enzimleri ve polenleri ekisiz hale getirdiğinden soğuk sağım yapılmaktadır.

Anzer balı ekmeğe sürülüp kahvaltıda tüketilen normal ballardan değildir. Anzer balı genellikle çok kaliteli bir olduğu bilinerek yenilmektedir.

Anzer balı analiz edilerek Avrupa standartlarına uygunluğu kontrol edildikten sonra satışa sunulmaktadır.